Każdą sprawę karną z oskarżenia publicznego poprzedza postępowanie przygotowawcze prowadzone pod nadzorem Prokuratury. W trakcie tegoż postępowania osobie podejrzanej stawiane są zarzuty popełnienia czynu zabronionego, grormdzony jest materiał dowodowy, w tym przesłuchiwani są świadkowie i składa wyjaśnienia podejrzany (przysługuje mu również prawo do odmowy złożenia wyjaśnień).
W trakcie postępowania mogą być zastosowane względem podejrzanego środki zapobiegawcze takie jak: areszt tymczasowy, poręczenie majątkowe, poręczenie osobiste, dozór policji, nakaz opuszczenia lokalu mieszkalnego, zawieszenie w czynnościach lub wykonywaniu zawodu, zakaz opuszczania kraju z zatrzymaniem paszportu.
Prokurator może również dokonać zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanego. Na zakończenie postępowania przygotowawczego następuje zaznajomienie z materiałami postępowania i skierowanie aktu oskarzenia do Sądu, chyba że Prokurator nie dopatrzy się popełnienia przestępstwa i umorzy postępowanie.
W trakcie postępowania przed Sądem podejrzany jest już oskarżonym i tak samo może składać wyjaśnienia lub odmówić ich składania, nie przyznać się do winy lub przyznać się i poddać karze. W przypadku nie przyznawania się do winy Sąd przeprowadza dowody zabrane przez Prokuraturę oraz wnioskowane w trakcie postępowania przez strony. Na zakończenie postępowania Sąd I instancji wydaje wyrok, od którego stronom przysługuje apelacja do Sądu II instancji.